Jeżeli decydujemy się na wybudowanie własnego domu jednorodzinnego, musimy być przygotowani na bardzo duże wydatki. Albowiem jeżeli dodamy wszystkie koszty jakie są związane z tą inwestycją okaże się, że wydaliśmy jakąś „kosmiczną” dla większości ludzi kwotę. To właśnie min dlatego, nie wszyscy decydują się na budowę, chociaż każdy o swoim domu marzy.

Zdobycie kapitału niezbędnego do wybudowania domu może być trudne. Chyba że mamy bogatych rodziców, którzy nam dom „zasponsorują”. Albo mamy świetną pracę, czy przynoszącą wysokie dochody firmę. Jednakże takich szczęśliwców nie ma za wiele i zdecydowana większość ludzi, musi kombinować co zrobić, by uzbierać pieniądze na rozpoczęcie budowy.

Część ludzi, decyduje się na wyjazd za granicę, by tam pracować i oszczędzać jak najwięcej, aby potem po przyjeździe mieć odpowiednią ilość środków finansowych na rozpoczęcie budowy. Jak wiadomo, w krajach Europy Zachodniej, zarobki są wyższe, więc można dzięki temu zarobić dużo więcej niż w naszym kraju. Jednakże taki wyjazd, nie dla wszystkich jest dobry, bo przecież tęsknimy za rodziną, znajomymi itp. Nie każdy też potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i po jakimś czasie ludzie tacy wracają do kraju.

Innym sposobem na sfinansowanie budowy nieruchomości, jest zaciągnięcie w banku kredytu hipotecznego. I na tę opcję decyduje się ostatnimi czasy najwięcej ludzi. Oczywiście banki nie udzielą takiego kredytu każdemu, gdyż w grę wchodzą tu bardzo duże kwoty. Musimy spełnić szereg warunków od tych związanych z naszymi dochodami, po ustanowienie właściwego zabezpieczenia. Należy też mieć pieniądze na wkład własny, który jest teraz także niezbędny.

Jednakże jeśli już przebrniemy wszystkie procedury, będziemy mogli uzyskać z banku środki finansowe, którymi sfinansujemy budowę naszego domu. A potem, gdy już się do niego wprowadzimy, nie możemy zapomnieć o tym, by w terminie spłacać raty, by bank nam naszej wymarzonej nieruchomości nie zabrał. Na szczęście zdarza się to rzadko, gdyż ludzie zwykle nie chcą do takiej sytuacji dopuścić.