Kredyt zaciągany na budowę domu w dużym stopniu różni się od kredytu zaciąganego na zakup domu czy mieszkania. W przypadku kredytu na budowę, kredyt wypłacany jest w transzach wraz z realizacją przedsięwzięcia. Dlatego też wiąże się on z konkretnymi obowiązkami ze strony kredytobiorcy i niesie ze sobą czasami dość duże ryzyko. Każdy bank posiada własne zasady, które dotyczą wypłat transz, a ich harmonogram wypłat powinien być zawarty w umowie. Tak więc warto zapoznać się z harmonogramem przed złożeniem ostatecznego podpisu.

W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której kredytobiorca utraci płynność finansową, wskutek czego budowa zostanie zatrzymana. Zaciągając kredyt na budowę trzeba liczyć się z tym, że bank zawsze kontroluje przebieg prac oraz sprawdza na co zostały przeznaczone pieniądze z zaciągniętego kredytu. Niektóre banki w celu sprawdzenia postępów prac wysyłają własnych pracowników na inspekcję, co niestety stwarza dodatkowe koszty, które musi ponieść kredytobiorca. Inspekcja ta może kosztować nawet 300 zł.

Na szczęście czasami wystarczy tylko przedstawić aktualne zdjęcia z budowy czy też powykonawczy kosztorys. Może zdarzyć się sytuacja, ze bank zażąda faktur, jednak warto pamiętać, że nie muszą one pokrywać 100% wartości transzy, a np. tylko połowę. Szczególnie duże ryzyko, związane z kredytem, który wypłacany jest w transzach, ponoszą osoby zadłużające się w obcej walucie.

Wahania kursów walut mogą bowiem spowodować,  że wypłacona w złotych kwota będzie znacznie niższa niż kwota wnioskowana. Jak widać zaciągnięcie kredytu nie jest taką sprawą prostą, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Gwarantujemy, że nasi specjaliści wezmą pod uwagę najważniejsze parametry kredytu, takie jak: prowizja, oprocentowanie, wcześniejsza spłata oraz dodatkowe ubezpieczenia wybierając w ten sposób najlepszą ofertę spośród wszystkich ofert banków.