Wyścig Pokoju jest największym amatorskim wyścigiem kolarskim rozgrywanym w Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej. Został zorganizowany po raz pierwszy już dwa lata po wojnie, w roku 1948, i do tamtego czasu jest ciągle rozwijany i dodawane są nowe etapy przebiegające przez kilka krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej pory trasy przebiegały między innymi przez Polskę, Czechy, Słowację, Ukrainę, Rosję i Austrię.

Wyścig nie odbył się tylko raz w 2005 roku ze względu na brak odpowiedniej liczby sponsorów.

W roku 1986 jeden z etapów odbywał się w okolicach Kijowa, pomimo zagrożenia jakie stwarzał opad promieniotwórczy powstały po eksplozji elektrowni w Czarnobylu.

Wyścig Pokoju początkowo był imprezą tylko polską, a od 1952 roku współorganizatorami zostały również Niemcy Wschodnie oraz Czechosłowacja. Od tamtej pory co roku wyścig zaczynał się z jednego z miast położonych w którymś z tych krajów.

W latach 90. Wyścig Pokoju zmienił formułę - z amatorskiej na otwartą, zmienili się też organizatorzy i trasa (między innymi. przez 3 lata wyłącznie w Czechach, a od 1997 znowu na terenie 3 krajów). Spośród Polaków Wyścig Pokoju wygrali: S. Królak (1956), R. Szurkowski (1970, 1971, 1973, 1975), S. Szozda (1974), L. Piasecki (1985), P. Wadecki (2000).

Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji drużynowej odnieśli zawodnicy z ówczesnego ZSRR, a indywidualnie zawodnik z Niemiec S. Wesemann.

Najlepszym zawodnikiem startującym w barwach Polski nadal pozostaje Ryszard Szurkowski, który przejechał dwadzieścia pięć etapów w koszulce lidera klasyfikacji sprinterskiej.

Liderami w klasyfikacji drużynowej nadal pozostają zawodnicy z byłego ZSRR, którzy zwyciężali drużynowo podczas dwustu osiemnastu etapów. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji uplasowali się zawodnicy z NRD, a na trzecim z Polski.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego i ujawnieniu licznych przypadków stosowania dopingu przez zawodników z różnych dziedzin sportu z ZSRR podniosły się głosy, że prawdopodobnie stosowali oni doping również podczas rozgrywania Wyścigu Pokoju. Sugerował to nierówny poziom zawodników ze Związku radzieckiego w porównaniu do zawodników z innych krajów zaangażowanych w wyścig.